Kredi Kartı ile Vodafone Pttcell Fatura Borcu Ödeme

Vodafone Arena Beşiktaş Stadyumu

15.10.2018
189
Vodafone Arena Beşiktaş Stadyumu
Reklam

Vodafone arena Beşiktaş Jk futbol kulübünün maçlarını oynadığı stadyumdur. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunur.43.500 kişi kapasitelidir. Beşiktaş İnönü Stadyumu yıkılarak aynı arazi üzerine inşa edilmiştir. Stadyum ilk kez Beşiktaş-Bursaspor maçında açılmıştır. Maç ev sahibi Beşiktaş’ın 3-2 üstünlüğüyle bitmiştir. Vodafone arenanın zemini özel olarak yapılmış hibrit çimdir. Vodafone arena toplamda 430.000.000tl’ye mal olmuştur.
Stadyumun isim hakkını aynı zamanda Beşiktaş’ın forma göğüs sponsoru olan Vodafone olmuştur. Stadyum 10Aralık 2013’de temelleri atılmış ve 10Nisan 2016’da stadyum açılmıştır. Vodafone Arena’da atılan ilk gol Beşiktaş-Bursaspor maçının 21.dakikasında Mario Gomez’den gelmiştir aynı zamanda bu maç Vodafone arenanın da açılış maçıydı. Vodafone arena 10Nisan 2016’da taraftarın kabul edemediği ve sadece davetlilerin içeriye alındığı bir resmi törenle açıldı. Törene çok sayıda siyasi katılırken törene 11.ve eski cumhurbaşkanı Abdullah Gülden şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a o zamanki başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan Spor ve Gençlik Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a TFF başkanı Yıldırım Demirören’den Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’dan  iş, siyaset ve spor dünyasından birçok kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Vodafone arena aynı zamanda Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olma özelliğini de taşır. Vodafone arenayı ilk açılış mücadelesinde 450bin kişilik bir talep olmasına rağmen sadece 38,420 bin biletli seyirci izledi. Vodafone arenanın tasarımı Bünyamin Derman ve Metin Demir adlı iki mimara aittir. Vodafone Arena’nın tam ismi İnönü spor kompleksi Vodafone Arena ‘dır. Stadyumda toplam 147loca bulunmaktadır bu localar Beşiktaş Jk spor kulübü tarafından daha stat açılmadan birçoğu satılmıştır. Taraftarlardan gelen mektuplar nedeniyle “Temelinde aşk var” Sloganı ile stadın temelini  başlatan etken olmuştur. Vodafone Arena’nın isim hakkı  2014-2015 sezonundan başlamak üzere toplamda 15sezon Dünya ünlü Gsm şirketi Vodafone ‘ye aittir. Vodafone Arena’ya ilk kazma vurulduktan sonra Beşiktaş Jk futbol kulübü çeşitli stadyumlarda mücadelelerine devam etmiştir.
Bu stadlardan bazıları Başakşehir spor kulübüne ait Fatih Terim Stadı ve Kasımpaşa spor kulübüne ait R.T.E stadlarıdır aynı zamanda Beşiktaş futbol kulübü İstanbul Atatürk Olimpiyat stadında da çeşitli maçlarını oynamıştır. Vodafone arena kış mevsimi boyunca daha iyi hizmet verebilmesi için alttan ısıtmalıdır bu nedenle taraftarlar kış mevsiminde de stadyuma çok rahat bir şekilde gidebilirler. Açılır Kapanır Koltuklara sahip olan Vodafone arena bu sayede koltuk bazında taraftarlarına rahat bir konfor sunmaktadır. Vodafone Arena güvenlik konusunda en gelişmiş sisteme sahiptir.
Güvenlik sistemine yüklü bir miktar para ödenmiştir. Stadyumun belirli bölgelerinde yüzlerce kamera ile takip edilmektedir bu sayede stadyumda taşkınlık çıkaran taraftarlar kolayca tespit edilmektedir. Stadyumda bulunan açık ve kapalı otoparklar sayesinde taraftarlar stadyuma arabalarıyla rahatlıkla gelebilmektedirler. Yalnız otopark 600araç kapasitelidir bu nedenle stadyum biraz eleştirilmiştir ancak ilerde otoparkın kapasitesinin artırılabileceği söylenmiştir. Vodafone Arena’da bulunan tribünlerin tamamı kapalıdır bu nedenle kış mevsime stadyum bire bir uyumludur ve zorlu kış şartlarına karşılık Vodafone Arena’da sağlam önlemler alınmıştır.
Engellilere toplamda 182koltuk ayrılmıştır aynı zamanda Vodafone arenanın girişleri engellilere göre de düşünülmüş ve tasarlanmıştır engelli Beşiktaş ve Rakip takım taraftarları da rahat bir şekilde stadyuma girebilmektedirler

Koltuk sayısı: 43 bin adettir.
Loca bölümü: 147
Locada yer alan toplam koltuk sayısı: 1903
VİP alanında yer alan koltuk: 2100
Otopark kapasitesi 600 taşıtlıktır.
Engelliler için özel hazırlanmış koltuk sayısı: 81 + 81
Saha tribün arası mesafe 795 cm’dir.
Taç – tribün arası mesafe 615 cm’dir.
Basın için ayrılmış alan: 186 koltuktur.
Tüm tribünlerin üstü kapalıdır.
Daha geniş açıya sahip C90 görüş teknolojisi
Aç – kapa koltuk sistemleri
Zeminden ısıtma teknolojisi
Çift katlı tribün yapısı
Açık ve kapalı olmak üzere 2 otopark alanı

Çatı özelliği: Çatı tüm tribünlerin üzeri kapalı olacak şekilde, kablo sistemle çözülmüş, PTFE kaplı olarak tasarlanmıştır. Toplamda bu teknik özelliklere sahip olan vodafone arena Türkiye’nin En büyük ve gelişmiş stadyumlarındandır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site İçeriğini kopyalamak yasaktır. | Vodafone Fatura Ödeme | İletişim